Teknoloji

MTG-I1’den Tüm Dünyanın İlk Fotoğrafı

Geçen yıl Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Avrupa Meteorolojik Uydular Operasyon Örgütü (EUMETSAT) işbirliğiyle uzaya gönderildi. MTG-I1 adlı hava gözlem uydusu çektiği ilk yüksek çözünürlüklü fotoğrafı paylaştı. Avrupa ve Avustralya’nın yanı sıra Afrika ve Atlantik Okyanusu’nun bazı bölgelerini de görüntüleyen uydu, eşsiz detay seviyesiBilim adamlarının işini kolaylaştırıyor gibi görünüyor.

MTG-I1’in amacı, tahmin edilebileceği gibi, hava durumunu anında izlemek ve tahminlerde bulunmak . Uydunun detay kapasitesi, gelecekteki iddiaların en gerçek şekilde yapılmasına yardımcı olur. Üstelik bu kapasiteye sahip bir uydu şimdilik tek olsa da 2026 yılına kadar 6 uydu uzayda yerini alacaktır. Böylece anlık hava değişimleri ve meydana gelebilecek tüm doğa olayları yakından takip edilebilmektedir.

İşte MTG-I1 tarafından çekilen fotoğraf

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf biz sıradan insanlar için Dünya’yı ve üzerindeki bulutları gösteriyor olabilir. Ancak bilim adamları için bu bulutlar duruşu bile çok değerli. Elde edilen görüntüyle ilgili açıklamalarda bulunan üst düzey ESA yöneticilerinden Simonetta Cheli, şu ana kadar hiçbir hava gözlem uydusu ile bu kadar detaylı bilginin elde edilmediğini vurguladı. Cheli’ye göre MTG-I1, Dünya’yı ve atmosferik olayları kapsıyor. Daha önce hiç olmadığı gibiiyi bir anlayış sağlayacaktır.

MTG-I1, her biri her 10 dakikada bir Dünya’nın fotoğrafını çekip bilim insanlarına gönderebilen bir yapıya sahiptir. Bu hem kısa hem de uzun vadede önemli olacaktır. Uzmanlar, ani hava olaylarının nedenlerine odaklanabilecek ve küresel ısınmayı izleyebilecek. Üstelik bu hava gözlem uydusu sadece Avrupa’ya veri sağlamakla kalmayacak. Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Dünya Meteoroloji Örgütüayrıca MTG-I1’in verilerini kullanarak hava durumu tahminleri yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu