Haber

Rusya’dan Ukrayna’da 36 saatlik Noel ateşkesi

Rusya-Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in çağrısının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Noel nedeniyle Ukrayna’da 36 saatlik ateşkes emri verdi. emri verdi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, çatışma bölgelerinde çok sayıda Ortodoks inancına sahip vatandaşın bulunduğu belirtilirken, Ukrayna tarafına da vatandaşların kiliselere ve kiliselere gidebilmeleri için Noel arifesinde ve Noel’de ateşkes ilan etmesi çağrısında bulunuldu. namazlarını kılsınlar.

Putin’in Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya verdiği talimata göre Rus tarafı, Cumartesi’yi Pazar’a bağlayacak şekilde Cuma günü yerel saatle 12:00’den gece yarısına kadar Ukrayna’da ateşkes uygulayacak.

Ukrayna’dan yanıt: İkiyüzlülüğünü kendine sakla

Kremlin’in açıklamasından önce Rus-Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Ortodoks Noeli boyunca geçerli olmak üzere her iki tarafa da ateşkes daveti yaptı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy’nin danışmanı Mikhailo Podolyak, Kremlin’in Twitter hesabından yaptığı açıklamaya, “Birincisi, Ukrayna Rusya Federasyonu’nun yaptığı gibi yabancı topraklara saldırmaz ve sivilleri öldürmez. Ukrayna sadece işgal ordusu mensuplarını yok ediyor. İkincisi, “Rusya Federasyonu işgal altındaki topraklardan çekilmek zorundadır. Ancak o zaman ‘geçici ateşkes’ olacak. İkiyüzlülüğünüzü kendinize saklayın” dedi.

Podolyak, Rus-Ortodoks Kilisesi’nin davetini de “şüpheli bir tuzak” ve “propaganda unsuru” olarak nitelendirdi ve Kilise’yi “savaş propagandası” yapmakla suçladı.

Ukrayna savaşında Rusya’nın takviye kuvvetleriyle tanınan Patrik Kirill, daha önceki bir açıklamasında savaşı “Rusya’nın Batı’nın liberal ideolojik tacizini önlemek için verdiği metafizik bir mücadele” olarak tanımlamıştı.

DW/BK,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu